Oswoić lęk

Maj 1 2015, 0 Comments

Już dawno chciałam napisać o tej książce, bo wydaje mi się bardzo istotną pozycją na rynku książek o rodzicielstwie, taką która może stanowić nieocenioną pomoc dla wielu z nas.

Lawrence’a J. Cohena kupuję właściwie w ciemno od czasu przeczytania „Rodzicielstwa przez zabawę”, mojej absolutnie ulubionej książki z tej tematyki. Jego wizja rodzicielstwa jest mi bardzo bliska, a jego porady okazały się strzałem w dziesiątkę. Ponadto podoba mi się język, jakim pisze, to język konkretów, prosty, przystępny, a sposób w jaki podchodzi do kolejnych kwestii jest osadzony mocno w praktyce, jednocześnie z głębokim zapleczem teoretycznym.

Tym razem Cohen postanowił rozprawić się z problemem dziecięcych lęków. Temat bardzo mi bliski, z dwóch stron: sama niosę spory ładunek lęków z dzieciństwa, które mają wpływ na codzienne funkcjonowanie moje i mojej rodziny, a także pomagamy oswajać rzeczywistość naszej bardzo wrażliwej i lękliwej najstarszej córce. Niezależnie od tego jednak wydaje mi się, że różnego rodzaju lęki pojawiają się u większości dzieci i warto wiedzieć, jak kwestię ugryźć, kiedy problem zacznie nas dotyczyć.

Podobnie jak w „Siłowankach” i „Rodzicielstwie przez zabawę”, autor nie ogranicza się do wykładu teoretycznego, ale posiłkuje się konkretnymi przykładami, w szczególny sposób własnym doświadczeniem. Ogromna wiedza wynikająca z wykształcenia i długoletniej pracy z dziećmi i rodzicami jako terapeuta, wsparta jest także jego osobistą refleksją nad własnym dzieciństwem i tym, jak uświadamiał i przepracowywał swoje lęki z tego okresu jako rodzic.

Rozgryzając różnego rodzaju lęki wywoływane przez świat zewnętrzny (nierzadko indukowane przez samych rodziców), Cohen nie zapomina jednak także o tzw. lękach rozwojowych, związanych z poszczególnymi etapami życia i rozwoju dziecka, jak również o tych mających podłoże neurologiczne i wynikających z zaburzeń integracji sensorycznej. W przystępny sposób opisuje mechanizmy neurologiczne i biologiczne, których znajomość może być szczególnie pomocna w zrozumieniu, skąd się biorą i oswojeniu ich.

Nie mogło oczywiście zabraknąć wartościowych sposobów radzenia sobie z lękami – najlepiej, jakże by inaczej, poprzez zabawę. Zabawę, która nie neguje ich i nie bagatelizuje, ale też nie wyolbrzymia, pomaga zaś skonfrontować się z nimi w duchu akceptacji i empatii, w środowisku dającym dziecku poczucie bezpieczeństwa i bezwarunkowej miłości.

Lawrence J. Cohen „Nie strach się bać”, wyd. Mamania 2015Cynamon & Chiltepes 2015